Särskilda aktiviteter inom Första fördelningen

Här publiceras en lista över högtidsdagar, installationer och andra aktiviteter som kan vara av allmänt intresse inom fördelningen

Klicka på intressanta aktiviteter nedan för ytterligare information alternativt anmälan till aktivitet. Ett popup-fönster kommer att visas för aktiviteten.

2018

Juni
Fre 15 17:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Nicolaus (Visby)

Augusti
Lör 25 13:00, VII, Högtidsdag, Mälardalens Stewardsloge (Eskilstuna)

September
Sön 9 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen De Två Nycklar (Södertälje)
Tis 11 19:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Södermanlands Grip (Katrineholm)
Lör 15 14:00, VIII, Högtidsdag, Svea Provinialloge (Stockholm)
Tor 20 19:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Attundaland (Djursholm)
Fre 21 18:30, IV-V, Högtidsdag, Brödraföreningen Petrus de Dacia (Visby)

Oktober
Fre 5 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Roslagen (Norrtälje)
Lör 6 15:00, VII, Högtidsdag, Kapitelbrödraföreningen Vidar (Uppsala)
Lör 6 18:30, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t Eskil (Eskilstuna)
Sön 7 15:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Kristineberg (Bromma)
Lör 13 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Polstjernan (Gävle)
Lör 20 13:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Victory (Stockholm)
Lör 20 15:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Olaus Petri (Strängnäs)
Lör 27 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t Laurentius (Uppsala)

November
Tor 1 18:30, I, Historisk loge, S:t Johanneslogen la Lumière (Stockholm)
Tis 6 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen S:t Botvid (Nyköping)
Fre 9 18:00, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Södermanland (Eskilstuna)
Lör 10 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Västmanland (Västerås)
Lör 10 17:00, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Stenbocken (Uppsala)
Lör 10 18:30, I, Gåsbal, S:t Johanneslogen Adolf Fredrik (Stockholm)
Lör 10 18:30, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Roslagen (Norrtälje)
Sön 11 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Mälarporten (Södertälje)
Mån 12 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Gustaf Dalén (Lidingö)
Lör 24 14:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen S:t Per (Sigtuna)
Fre 30 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Erik (Stockholm)

Information från Första fördelningen
1/9
Reviderad: 2018-06-21