Särskilda aktiviteter inom Första fördelningen

Här publiceras en lista över högtidsdagar, installationer och andra aktiviteter som kan vara av allmänt intresse inom fördelningen

Klicka på intressanta aktiviteter nedan för ytterligare information alternativt anmälan till aktivitet. Ett popup-fönster kommer att visas för aktiviteten.

UPPDATERAS!

2019

Januari
Sön13 15:00, I, Installation av Ordförande, Brödraföreningen Kristineberg (Stockholm)
Mån 28 16:30, I, Högtidsdag, Den Nordiska Första S:t Johannislogen (Stockholm)

Februari
Sön 3 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Ansgar (Södertälje)

Mars

April

Maj

Juni

Juli

Augusti
Lör 31 13:00, VII, Högtidsdag, Mälardalens Stewardsloge (Eskilstuna)
Lör 31 13:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen De Två Nycklar (Södertälje)

September
Tis 10 19:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Södermanlands Grip (Katrineholm)
Lör 14 14:00, VIII, Högtidsdag, Svea Provinialloge (Stockholm)
Tor 19 19:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Attundaland (Djursholm)
Lör 21 16:00, IV-V, Högtidsdag, Brödraföreningen Petrus de Dacia (Visby)

Oktober
Fre 4 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Roslagen (Norrtälje)
Lör 5 14:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t Eskil (Eskilstuna)
Lör 5 15:00, VII, Högtidsdag, Kapitelbrödraföreningen Vidar (Uppsala)
Sön 6 15:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Kristineberg (Bromma)
Lör 12 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Polstjernan (Gävle)
Lör 19 13:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Victory (Stockholm)
Lör 26 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t Laurentius (Uppsala)
Lör 26 15:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Olaus Petri (Strängnäs)

November
Tis 5 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen S:t Botvid (Nyköping)
Lör 9 18:00, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Södermanland (Eskilstuna)
Lör 10 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Västmanland (Västerås)
Lör 10 17:00, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Stenbocken (Uppsala)
Lör 10 18:30, I, Gåsbal, S:t Johanneslogen Adolf Fredrik (Stockholm)
Lör 10 18:30, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Roslagen (Norrtälje)
Sön 11 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Mälarporten (Södertälje)
Mån 12 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Gustaf Dalén (Lidingö)
Fre 22 18:30, I, Historisk loge, S:t Johanneslogen la Lumière (Stockholm)
Lör 24 14:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen S:t Per (Sigtuna)
Fre 30 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Erik (Stockholm)

Information från Första fördelningen
1/1