Särskilda aktiviteter inom Första fördelningen

Här publiceras en lista över högtidsdagar, installationer och andra aktiviteter som kan vara av allmänt intresse inom fördelningen

Klicka på intressanta aktiviteter nedan för ytterligare information alternativt anmälan till aktivitet. Ett popup-fönster kommer att visas för aktiviteten.

2018

Januari
Lör 20 14:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen Gevalia (Gävle)
Sön 28 14:00, I, Högtidsdag, Den Nordiska Första St Johannislogen (Stockholm)

Februari
Lör 3 14:00, I, O-installation, Brödraföreningen S:t Per (Sigtuna)
Lör 3 15:00, IV-V, Anatomiska teatern, S:t Andreaslogen Glindrande Stiernan (Stockholm)
Sön 4 15:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Ansgar (Södertälje)
Lör 10 15:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Adolf Fredrik (Stockholm)
Sön 11 14:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Sala Frimurarebröder (Sala)
Lör 17 15:00, Stipendiekonsert, S:t Johanneslogen S:t Erik (Stockholm)
Lör 24 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Södermanland (Eskilstuna)
Lör 24 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen Nordiska Cirkeln (Stockholm)

Mars
Lör 10 17:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Nordliga Kronan (Bollnäs)
Sön 11 14:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t David (Västerås)
Mån 19 19:00, VII, Högtidsdag, Kapitelbrödraföreningen Hertig Carl (Västerås)
Lör 24 13:00, I, Anatomiska teatern, S:t Johanneslogen Adolf Fredrik (Stockholm)

April
Fre 13 19:00, IV-V, Högtidsdag, Brödraföreningen Roden (Norrtälje)
Lör 14 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen Glindrande Stiernan (Stockholm)
Lör 14 15:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Stenbocken (Uppsala)
Mån 16 19:00, VII, O-installation, Kapitelbrödraföreningen Hertig Carl (Västerås)
Lör 21 14:00, VII, Högtidsdag, Kapitelbrödraföreningen De Sju Lampor (Gävle)

Maj
Sön 6 13:00, Stipendieutdelning, Den Nordiska Första St Johannislogen (Stockholm)
Mån 21 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Saltsjön (Saltsjöbaden)
Fre 25 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen la Lumière (Stockholm)

Juni
Fre 15 17:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Nicolaus (Visby)

Augusti
Lör 25 13:00, VII, Högtidsdag, Mälardalens Stewardsloge (Eskilstuna)

September
Sön 9 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen De Två Nycklar (Södertälje)
Tis 11 19:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Södermanlands Grip (Katrineholm)
Lör 15 14:00, VIII, Högtidsdag, Svea Provinialloge (Stockholm)
Tor 20 19:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Attundaland (Djursholm)
Fre 21 18:30, IV-V, Högtidsdag, Brödraföreningen Petrus de Dacia (Visby)

Oktober
Fre 5 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Roslagen (Norrtälje)
Lör 6 15:00, VII, Högtidsdag, Kapitelbrödraföreningen Vidar (Uppsala)
Lör 6 18:30, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t Eskil (Eskilstuna)
Sön 7 15:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Kristineberg (Bromma)
Lör 13 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Polstjernan (Gävle)
Lör 20 13:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Victory (Stockholm)
Lör 20 15:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Olaus Petri (Strängnäs)
Lör 27 15:00, IV-V, Högtidsdag, S:t Andreaslogen S:t Laurentius (Uppsala)

November
Tor 1 18:30, I, Historisk loge, S:t Johanneslogen la Lumière (Stockholm)
Tis 6 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen S:t Botvid (Nyköping)
Fre 9 18:00, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Södermanland (Eskilstuna)
Lör 10 14:00, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Västmanland (Västerås)
Lör 10 17:00, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Stenbocken (Uppsala)
Lör 10 18:30, I, Gåsbal, S:t Johanneslogen Adolf Fredrik (Stockholm)
Lör 10 18:30, Gåsmiddag, S:t Johanneslogen Roslagen (Norrtälje)
Sön 11 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen Mälarporten (Södertälje)
Mån 12 18:30, I, Högtidsdag, Brödraföreningen Gustaf Dalén (Lidingö)
Lör 24 14:00, I, Högtidsdag, Brödraföreningen S:t Per (Sigtuna)
Fre 30 18:30, I, Högtidsdag, S:t Johanneslogen S:t Erik (Stockholm)

infofrom1fordelningen
1/1