Aktuella meddelanden från Ordens kansli

Här kan du ta del av nyheter från Frimurarordens kansli

Från Ordens kansli (2015-06-10)

Ordens kansli (OK)
Förlängt förordnande

Försäljningschef  Hans Webert, X Svea, som chef inrikes ärenden (AChI) från och med den 1 september 2015 till och med den 31 december 2017.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Verkställande direktör Mårten Hjärtenfalk, VIII Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen De Två Nycklar i Södertälje från och med den 29 augusti 2015 till och med den 28 augusti 2021.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande

Ingenjör Johan Mansfeld, X SPL, som ordförande (O) för Kapitelbrödraföreningen Kjell Christopher Barnekow i Halmstad från och med den 9 september 2015 till och med den 8 september 2021.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Advokat Olof Larsson, X ÖPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Veritas i Värnamo från den 15 juni 2015.

Förordnande
Medicine doktor överläkare Björn Börsbo, X ÖPL, som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) från och med den 1 januari 2016 till och med den 31 deceember 2021.
 

Från Ordens kansli (2015-06-08)

Utbildningsdirektorium (UD 1998)
Förordnande
Ingenjör Anders Lundvik, X ÖNPL, som ledamot i utbildningsdirektoriet från och med den 1 juli 2015 till och med den 30 juni 2021.

Stiftelsen Frimurare Ordens Stamhusfond ( StHFond 1994)
Förlängt förordnande från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2016

Direktör Carl-Gustaf Piehl, R&K, som ordförande samt ingenjör Håkan Håstlund, X Svea, bankdirektör Bengt Gewalli, X Svea, bankdirektör Michael Boström, R&K och marknadsekonom Pierre Dunbar, X Svea, som ledamöter.

3. Fördelningen (GPL)
Entledigande

Pol mag Bengt Nordlund, X GPL, som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) från  den 18 maj 2015.

Förordnanden
Pol mag Bengt Nordlund, X GPL, som förste deputerad provinsialmästare (FDPM) från och med den 19 maj 2015 till och med den 31 december 2019.
Direktör Gillis Edman, X GPL, som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) från och med den 19 maj 2015 till och med den 18 maj 2021.

6. Fördelningen (SCF)
Entledigande

Direktör Guy Catani, X SCF, som deputerad kapitelmästare (DKM) från den 31 december 2015.

Förordnanden
Direktör Guy Catani, X SCF, som förste deputerad kapitelmästare (FDKM) från och med den 1 januari 2016 till och med den 31 december 2016.
Verkställande direktör Jean Gallen, X SCF, som andre deputerad kapitelmästare (ADKM) från och med den 1 januari 2016 till och med den 31 december 2021.
 


 

Från Ordens kansli (2015-05-05)

Ordens nämnd för arkiv, bibliotek och museum (ABM 1987)
Förordnande

Avdelningsdirektör Ulf Åsén, X Svea, OHT, PBF, förlängt förordnande som ledamot från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Ingenjör Tore Lundström, X SPL, som ordförande (O) för Kapitelbrödaföreningen Kjell Christopher Barnekow i Helsingborg den 8 september 2015.

3. Fördelningen (GPL)
Förordnande

Lärare Fredrik Jakobsson, X GPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Salomon à Trois Serrures i Göteborg från och med den 16 augusti 2015 till och med den 15 augusti 2021.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Förordnanden

Major Sven-Olov Grenholm, X ÖNPL, som förste deputerad provinsialmästare (FDPM) samt civilingenjör Jan Röring, X ÖNPL, som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) för Övre Norrlands Provinsialloge i Umeå från och med den 23 maj 2015 till och med den22 maj 2021.

 

Från Ordens kansli (2015-04-07)

Drätseldirektorium (DD)
Entledigande

Bankdirektör Mikael Boström, R&K, som överskattmästare (ÖSkM) från den 1 juli 2015.

Förordnande
Verkställande direktör Pelle Björklund, X Svea, som överskattmästare (ÖSkM) från och med den 1 juli 2015 till och med den 30 juni 2021.
 

Från Ordens kansli (2015-03-31)

Stora Landslogen (SLL)
Förordnanden

Ekonom Per-Axel Skogfeldt, VIII MStL och marknadskonsult Jan Persson, VIII MStL, som amanuenser till storintendenten (SIt) från och med den 18 april 2015.
 

Från Ordens kansli (2015-03-18)

Planeringsdirektorium (PD)
Förordnande

Major Ronny Schultz, R&K, förlängt förordnande som ledamot från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2017.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Direktör Hans-Åke Tilly, X ÖPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Concordia i Eksjö från den 10 april 2015.

Förordnande
Ingenjör Joakim Glaés, VIII ÖPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Concordia i Eksjö från och med den 11 april 2015 till och med den 11 april 2016.

Från Ordens kansli (2015-03-04)

Svenska Frimurare Orden
Ny S:t Johannesloge

Stormästaren har beslutat godkänna inrättandet av en ny S:t Johannesloge, nämligen S:t Johanneslogen Concordia i Eksjö med förkortningen CON och logenumret 4083. Invigning av logen kommer att ske lördagen den 12 mars 2016 och beslutet innebär att Brödraföreningen Concordia upphör att verka som brödraförening från och med den 12 mars 2016.

Stiftelsen Svenska Frimurare Ordens Musiefond (Mmfrond 1926)
Förordnande

Museichef Berndt Arell, X SCF, som ledamot från och med den 1 mars 2015 till och med den 28 februari 2021.

Stora Landslogen (SLL)
Förordnanden som Stormästarens Uppvaktande  Bröder (SUB) från och med den 22 mars 2015 till och med den 19 mars 2016:

Filosofie kandidat                    Per G Olson, X Svea, som SUB X.
Poliskommissarie                    Anders Lindqvist, X Svea, som SUB X.
Arbetsledare                            Kimmo Jää-Aro, IX Svea, som SUB IX.
Advokat                                   Sten Sjöstedt, IX Svea, som SUB IX.
Verkställande direktör             Bo Ericson, VIII Svea, som SUB VIII.
Avdelningschef                       Hans Orest, VIII Svea. som SUB VIII.

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Företagare Michael MacLaine, IX Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen De Två Nycklar i Södertälje från och med den 4 mars 2015.

Förordnande
Överstelöjtnant Alf Görsjö, X Svea, som tillförordnad ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen De Två Nycklar i Södertälje från och med den 4 mars 2015 till och med den 28 augusti 2015.

3. Fördelningen (GPL)
Förordnanden

Köpman Leif Wadell, R&K, förlängt förordnande som provinsialmästare (PM) till och med den 27 mars 2015.
Vice chefsåklagare Göran Sjödell, utnämnd R&K, som provinsialmästare (PM) från och med den 28 mars 2015 till och med den 26 mars 2021.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Förordnanden
Bankkamrer Christer Fessé, R&K, förlängt förordnande som provinsialmästare (PM) till och med den 22 maj 2015.
Ingenjör Anders Fahlström, utnämnd R&K,  som provinsialmästare (PM) från och med den 23 maj 2015 till och med den 25 maj 2019.

Från Ordens kansli (2015-02-24)

Stora Landslogen (SLL)
Förordnanden

Överste Jan Mörtberg, utnämnd R&K, som Storstewardsmästare (SStM) tillika vice ordförande för Utbildningsdirektorium från och med den 21 mars 2015 till och med den 31 december 2015.
Överläkare Per Werner, utnämnd R&K, som andre Storbevakande broder (ASBB) från och med den 1 juli 2015 till och med den 30 juni 2021.
Civilingenjör Per Arosenius, utnämnd R&K, som Storintendent (SIt) från och med den 21 mrs 2015 till och med den 19 mars 2021.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Poliskommisssarie Dan Lindqwister, X Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen S:t Erik i Stockholm från och med den 18 april 2015 till och med den 17 april 2021.
 

Från Ordens kansli (2015-02-13)

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Verkställande direktör Sven Waldenström, X Svea, som ordförande (O) för Brödraföreningen Attundaland i Djursholm från och med den 1 mars 2015.

Förordnande
Försäkringskonsult Jörgen Ek, X Svea, som ordförande (O) för Brödraföreningen Attundaland i Djursholm från och med den 1 mars 2015 till och med den 28 februari 2021.

 

Från Ordens kansli (2015-02-09)

Stora Landslogen (SLL)
Förordnande

Civilingenjör Per Arosenius, X Svea, utnämnd R&K, som tf Storintendent (SIt) från och med den 9 februari 2015 till och med den 20 mars 2015.

Från Ordens kansli (2015-01-28)

Hans Majestät Konung Carl XVI Gustaf har den 28 januari 2015
utnämnt

Stormästaren i Isländska Frimurare Orden Valur Valsson
filosofie kandidat Thomas Böös, R&K, OU och
sektionschef Kaj Gustafsson, R&K, fSH

till nya Riddare av Kungliga Carl den XIII:s Orden.

Svenska Frimurare Ordens Stormästare och Högste Styresman har
utnämnt följande bröder att från den 21 mars 2015 vara

Riddare och kommendör med Röda korset
Ingenjör Anders Fahlström, X ÖNPL, ADPM ÖNPL
Överste Jan Mörtberg, X Svea, t.f.SStM  vO UD  ADM NC
Vice chefsåklagare Göran Sjödell, X GPL, FDPM GPL
Överläkare Per Werner, X SPL, FDPM SPL och
Civilingenjör Per Arosenius, X Svea, AK Svea  L PD

samt utnämnt följande broder att från den 21 mars 2015 vara

Innehavare av Ordens Hederstecken
Personalchef Jan Grenerfors, X ÖPL, PBF, fFÖS ÖPL.

 

Från Ordens kansli (2015-01-27)


Återupptagna förbindelser med GLNF

SFMO har återupptagit förbindelserna med Grand Loge Nationale Francaise
(GLNF) och det är åter möjligt att besöka franska loger tillhörande GLNF.

Utbildningsdirektorium (UD)
Förordnande

Studierektor Peter Mannheimer, VIII Svea, som tredje arkivarie i Ordens arkiv och bibliotek från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 dececmber 2020.

Stora Landslogen (SLL)
Entledigande
Bankdirektör Michael Boström, R&K, som Andre storbevakande broder (ASBB) från och med den 30 juni 2015.

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Universitetslektor Björn Ejdemo, X SPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Malmö Grip i Malmö från och med den 7 mars 2015.

Förordnanden
Direktör Kjell Pettersson, R&K, som ordförande (O) för Frimurarföreningen Cimbris i Simrishamn från och med den 30 maj 2015 till och med den 29 maj 2021. 
Musikterapeut Erik Havstad, X VPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Malmö Grip i Malmö från och med den 7 mars 2015 till och med den 6 mars 2021.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Agronom Olof Sköld, R&K, som ordförande (O) för Kapitelbrödraföreningen Viktor Rydberg i Jönköping från och med den 13 februari 2015.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande

Produktionschef  Bengt Jansson-Wästborn, VIII VPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen De Tre Blossen i Ludvika från och med den 1 mars 2015 till och med den 28 februari 2021.

 

Från Ordens kansli (2015-01-14)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Filosofie magister Måns Öhman, X Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Nicolaus i Visby från och med den 1 mars 2015 till och med den 28 februari 2021.

Från Ordens kansli (2015-01-08)


Ritual 2014 färdigtryckt.

Ordens kansli har fått slutleverans från tryckeriet av Ritual 2014.

På tisdag den 13 januari 2015 påbörjas hämtning av ritualerna från
3. Fördelningen (GPL), 6. Fördelningen (SCF), 7. Fördelningen (MNPL)
och 8. Fördelningen (ÖNPL) vid Ordens kansli i Stockholm för att
sedan distrubuera dessa till Loger och Brödraföreningar.
Övriga fördelningar hämtar några dagar senare.

Från Ordens kansli (2015-01-07)

2. Fördelningen (SPL)
Entlediganden

Löjtnant Lars-Åke Nordin, X SPL, som ordförande (O) för  Kapitelbrödraföreningen Den Gyllene Kronan i Karlskrona från och med den 21 februari 2015.
Lantmästare Alexander Wendt, X SPL, som ordförande (O) för Karlshamns Frimurare Brödra Förening i Karlshamn från och med den 11 november 2015.

Förordnande
Rådman Anders Enroth, X MNPL, som ordförande (O) för Kapitelbrödraföreningen Den Gyllene Kronan i Karlskrona från  och med den 21 februari 2015 till och med den 20 februari 2021.

3. Fördelningen (GPL)
Förordnanden

Skattebrottsutredare Göran Stenhardt, VIII GPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen S:t Sigfrid i Skövde från och med den 6 februari 2015 till och med den 5 februari 2021.
Medicine doktor Erland Linjer, IX GPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Fyrbåken i Varberg från och med den 13 april 2015 till och med den 12 april 2021.

Från Ordens kansli (2014-12-11)

Stora Landslogen (SLL)
Omförordnanden

Jur.kand Nils-Erik Larsson, VIII Svea, som tredje ceremonimästare (TCM) från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2017.
Övertandläkare Måns Jungner, VIII Svea, som extra ceremonimästare (ECM) från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2017.

Från Ordens kansli (2014-11-27)

Informationsdirektorium (ID)
Förordnanden

VP Marketing & Sales Mats Gärdfors, VIII GPL, som amanuens för fotografi- och bildfrågor från och med den 1 november 2014 till och med den 31 december 2017.
Marknadsekonom Pierre Dunbar, X Svea, som amanuens för tidningsproduktionsfrågor från och med den 1 november 2014 till och med den 31 december 2017.

Från Ordens kansli (2014-11-26)

Barmhärtighetsdirektorium (BD)
Förordnande

Systemtekniker Ola Axén, IX ÖPL, som ledamot från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 januari 2020.

Logedirektorium (LD)
Förordnande

Kammaråklagare Tomas Persson, X ÖPL, som ledamot från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2020.

Utbildningsdirektorium (UD)
Förordnanden

Avdelningsdirektör Per Heimer, X Svea, omförordnande som andre arkivarie (AA) i Ordens arkiv och bibliotek (AB) från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2017.
Konsult Karl-Gunnar Hultland, X ÖNPL, som andre arkivarie (AA) i Ordens arkiv och bibliotek (AB) från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2020.

Stora Landslogen (SLL)
Förordnande

Diplomekonom Peik Kuuluvainen, X SCF, som Stormästarens uppvaktande broder SUB X i Finland från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2018.

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Bankdirektör Michael Boström, R&K, som ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen S:t Erik i Stockholm från och med den 17 april 2015.

7. Fördelningen (MNPL)
Entledigande

Byggnadsingenjör Bo Lundvik, X MNPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Höga Kusten i Örnsköldsvik från och med den 1 april 2015.

Från Ordens kansli (2014-11-24)

Drätseldirektorium (DD)
Förordnande

Bankdirektör Michael Boström, R&K, som Ordens räntmästare (OR) tillika ordförande för drätseldirektoriet från och med den 1 juli 2015 till och med den 30 juni 2021.

Planeringsdirektorium (PD)
Förordnande

Verkställande direktör Gabriel Anderbjörk, IX Svea, som vice ordförande från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 22.

Stiftelsen H. K. H. Prins Bertils Frimurarefond (PBFond 1982)
Förordnanden

Säkerhetschef Nils Magnusson, R&K, ny ordförande 2015-2017.
Vice överåklagare Gunnar Adell, R&K, omförordnad ledamot 2015-2017.
Fil. kand Thomas Böös, R&K, ny ledamot 2015-2017.
Direktör Carl-Gustaf Piehl, R&K, omförordnad ledamot 2015.
Diplomingenjör Tom Waselius, R&K, omförordnad ledamot 2015-2017.
Överstelöjtnant Anders Grafström, R&K, omförordnad sekreterare 2015-2016.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande

Legitimerad sjuksköterska Carl-Henrik Sige, VII SPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Catena i Falkenberg från och med den 20 januari 2015 till och med den 19 januari 2021.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnande

Personalchef Thomas Lindahl, X ÖPL, som ordförande (O) för Kapitelbrödraföreningen Viktor Rydberg i Jönköping från och med den 14 februari 2015 till och med den 13 februari 2021.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Förordnande
Ingenjör Anders Lööv, IX ÖNPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Olaus Magnus i Skellefteå från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2020.

Från Ordens kansli (2014-11-03)


Informationsdirektorium (ID)
Förordnande

Reklambyråchef John Fahlnaes, X GPL, som vice ordförande från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2020.

2. Fördelningen (SPL)
Namnändring

Ystads Brödraförening i Ystad byter namn till Ystads Frimurareförening den 21 februari 2015 efter beslut av Ordens Stormästare.

Förordnande
Produktspecialist Fredrik Ekberg, VIII SPL, som ordförande (O) för Ystads Frimurareförening i Ystad från och med den 21 februari 2015 till och med den 20 februari 2021.

Från Ordens kansli (2014-10-23)


Informationsdirektorium (ID)
Förordnanden

Advokat Christoffer Gramming, VIII GPL, som ledamot från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2021.
Civilingenjör Göte Gabrielsson, X SPL, omförordnad som ledamot från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2017.
Kundtjänstchef Patrik Andersson. IX ÖNPL, som ordförande i webbkommittén från och med den 1 november 2014 till och med den 31 december 2019.

Utbildningsdirektorium (UD)
Förordnande

Komminister Ulf Lindgren, X Svea, förlängt förordnande som ordförande för Ordens nämnd för utbildningsfrågor från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2017.

Från Ordens kansli (2014-10-13)


Stora Landslogen
Förordnanden

Kammarmusiker Michael Lind, X Svea, förlängt förordnande som förste musikföreståndare till och med den 31 mars 2015.
Musikdirektör Erik Wadman, X Svea, förlängt förordnande som andre musikföreståndare till och med den 31 mars 2015.

Utbildningsdirektorium (UD)
Förordnande

Överste Jan Mörtberg, X Svea, som tf vice ordförande från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2020.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Civilingenjör Anders T Bruse, X Svea, förlängt förordnande som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen S:t Ansgar i Södertälje från och med den 1 december 2014 till och med den 30 november 2017.

Från Ordens kansli (2014-10-10)


Svenska Frimurarorden
Nya ritualer för SFMO är fastställda

Ordens Stormästare har fastställt nya ritualer den 10 oktober 2014.
Ytterligare information kommer angående distribution och ikraftträdande.

Från Ordens kansli (2014-09-23)


1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Jur. kand Stefan Borg, VIII Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen Nordiska Cirkeln i Stockholm från och med den 1 november 2014 till och med den 31 oktober 2020.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande

Leg. tandläkare Tommy Malmström, IX SPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Klippans Frimurareförening i Klippan från och med den 14 november 2014 till och med den 13 november 2020.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnanden

IT-tekniker Stefan Hedberg, VIII ÖPL,  som ordförande (O) för Brödraföreningen S:t Olof i Norrköping från och med den 18 november 2014 till och med den 17 november 2020.
Ingenjör Anders Stensson, X ÖPL, förlängt förordnande som förste deputerad provinsialmästare (FDPM) för Östgöta Provinsialloge i Linköping från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2015.
Generalmajor Göran De Geer, X ÖPL, OHT, förlängt förordnande som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) för Östgöta Provinsialloge i Linköping från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2015.
Generalmajor Göran De Geer, X ÖPL, OHT, som förste deputerad provinsialmästare (FDPM) för Östgöta Provinsialloge i Linköping från och med den 1 januari 2016 till och med den 31 december 2016. 

 

Från Ordens kansli (2014-08-26)

Forskningslogen Carl Friedrich Eckleff
Entlediganden

Teologie licentiat Tord Ireblad, X GPL, Redaktör Kjell Lekeby, X Svea och Professor Mihailo Vukas, IX GPL, som arbetande ledamöter för Forskningslogen från och med den 29 november 2014. 

Förordnanden
Filosofie kandidat Karl-König Königsson, X ÖPL, som arbetande ledamot för Forskningslogen från och med den 16 augusti 2014 och tills vidare.
Filosofie magister Robert Carleson, IX Svea, Stiftsprost Ingvar Bengtsson, X GPL och Studierektor Peter Mannheimer, VIII Svea, som arbetande ledamöter för Forskningslogen från och med den 29  november 2014 och tills vidare.  

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Marknadsekonom Bruno Ahlqvist, X Svea, som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) för Svea Provinsialloge från och med den 26 augusti 2014.

Förordande
Marknadsekonom Bruno Ahhqvist, X Svea, som förste deputerad provinsialmästare (FDPM) för Svea Provinsialloge från och med den 27 augusti 2014 till och med den 30 november 2016.

Från Ordens kansli (2014-08-20)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Överstelöjtnant Torbjörn Höök, X Svea, som andre deputerad provinsialmästare (ADPM) för Svea Provinsialloge från och med den 1 september 2014 till och med den 31 augusti 2020.

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Filosofie doktor Christer Ohlin, X SPL, som ordförande (O) för Klippans Frimurareförening i Perstorp från och med den 13 november 2014.

Från Ordens kansli (2014-06-26)

Stora Landslogen
Entledigande

Kammarherre Ulf Lagerström, R&K, som storintendent från och med den 31 juli 2014.

Forskningslogen Carl Friedrich Eckleff 
Förordnande

Akademisekreterare Sune Lindh, X Svea, som ordförande mästare (OM) från och med den 15 augusti 2014 till och med den 31 augusti 2018.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnanden

Ingenjör Tommy Olsson, X SPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen Frans Suell i Malmö från och med den 12 september 2014 till och med den 11 september 2020.
Filosofie doktor Johan Reimer, X SPL, som ordförande (O) för Frimurareföreningen EOS i Lund från och med den 26 augusti 2014 till och med den 25 augusti 2020.

Från Ordens kansli (2014-06-11)

Stora Landslogen
Förordnande

Överkontrollör Göran Larson, X Svea, som tf. storintendent från och med den 1 augusti 2014 till och med den 31 juli 2015.

3. Fördelningen (GPL)
Förordnande

Kyrkoherde Harrry Hultén, X GPL, förlängt förordnande som ordförande (O) för Brödraföreningen Andreascirkeln i Vänersborg från och med den 1 september 2014 till och med den 31 augusti 2016.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande

Civilingenjör Jan Krey, X VPL, förlängt förordnande som ordförande (O) för Brödraföreningen Föreningsbandet i Karlskoga från och med den 25 september 2014 till och med den 24 september 2016. 

 

Från Ordens kansli (2014-05-22)

6. Fördelningen (SCF)
Förordnande

Konsul Ingmar Karlsson, VIII SCF, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Tyrgils i Borgå, Finland från och med den 27 februari 2015 till och med den 31 december 2020. 

Från Ordens kansli (2014-05-14)

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnande

Urmakarmästare Claes J J:son Beck-Friis, IX Svea, som ordförande (O) för Brödraföreningen IIIxIII i Motala från och med den 13 oktober 2014 till och med den 12 oktober 2020.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Omförordnande

Tandtekniker Åke Landfors, X ÖNPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Brödrakedjan i Umeå från och med den 1 juni 2014 till och med den 31 maj 2017.

Från Ordens kansli (2014-05-05)

3. Fördelningen (GPL)
Entledigande

Bankdirektör Holger Svensson, X GPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Fyrbåken i Varberg från och med den 13 april 2015.

Förordnande
Advokat Erik Bergenhem, VIII GPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen De tre Förenade Kronor i Göteborg från och med den 1 augusti 2014 till och med den 31 juli 2020.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Kammaråklagare Ulf Grimsborn, IX ÖPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen S:t Olof i Norrköping från och med den 17 november 2014.

Från Ordens kansli (2014-04-23)

Stiftelsen H K H Prins Bertils Frimurarefond
Förordnande
Bankdirektör Peter Westrup, R&K, som ledamot från och med den 1 april 2014 till och med den 31 december 2016.

2. Fördelningen (SPL)
Entlediganden

Direktör Martin Hagbyhn, X SPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen Frans Suell i Malmö från och med den 21 augusti 2014.
Civilekonom Tor Wiedling Fernandes, X SPL, som ordförande (O) för Frimurareföreningen EOS i Lund från och med den 1 december 2014.

Förordnande
Överste 1. gr Bo Wranker, IX SPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen Carl Johan i Karlskrona från och med den 15 maj 2014 till och med den 14 maj 2020.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Förordnande

Systemförvaltare Patrik Bergström, X ÖNPL, som ordförande (O) för Bodens Frimurareförening Norrskenet i Boden från och med den 13 september 2014 till och med den 12 september 2020.

Från Ordens kansli (2014-04-09)

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Överstelöjtnant Herman Håkansson, R&K, som ordförande mästare för S:t Andreaslogen Carl Johan i Karlskrona från och med den 15 maj 2014.

Från Ordens kansli (2014-03-24)

5. Fördelningen (VPL)
Förordnanden

Rektor Nils Eklund, X VPL, förlängt förordnande som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Hammaren i Karlskoga från och med den 27 mars 2014 till och med den 31 december 2014.
Direktör Olof Frisk, VII VPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Hammaren i Karlskoga från och med den 1 januari 2015 till och med den 31 december 2020.
Överstelöjtnant Bo Arvidsson, VIII VPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Fraternitas i Kristinehamn från och med den 1 april 2014 till och med den 31 mars 2020.  

Från Ordens kansli (2014-03-06)

Utbildningsdirektorium
Förordnande
Generalmajor Göran de Geer, X ÖPL, förlängt förordnande som ledamot från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2017.

Stora Landslogen
Förordnanden 
som Stormästarens Uppvaktande  Bröder (SUB) till och med den 21 mars 2015:
Filosofie kandidat                   Per G Olson, X Svea, som SUB X.
Poliskommissarie                   Anders Lindqvist, X Svea, som SUB X.
Arbetsledare                            Kimmo Jää-Aro, IX Svea, som SUB IX.
Advokat                                    Sten Sjöstedt, IX Svea, som SUB IX.
Verkställande direktör           Bo Ericson, VIII Svea, som SUB VIII.
Avdelningschef                       Hans Orest, VIII Svea. som SUB VIII.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Byggnadsingenjör Bertil Siltberg, X ÖPL, som ordförande för Brödraföreningen IIIxIII i Motala från och med den 10 mars 2014.

Från Ordens kansli (2014-03-05)

Svenska Frimurarorden
Informationsdirektorium
Förordnande
Överstelöjtnant Herman Håkansson, utnämnd R&K, som Ordens Överarkitekt (OÖ) från och med den 22 mars 2014 till och med den 22 mars 2020.

Stora Landslogen
Förordnanden
Bankdirektör Michael Boström, utnämnd R&K, som Andre Storbevakande broder (ASBB) från och med den 1 april 2014 till och med den 31 mars 2020.
Agronom Olof Sköld, utnämnd R&K, som Storintroduktör (SI) från och med den 1 april 2014 till och med den 31 mars 2020.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande
Bankdirektör Peter Westrup, utnämnd R&K, som Provinsialmästare (PM) för Svea Provinsialloge från och med den 22 mars 2014 till och med den 22 mars 2020.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnande

Laboratorieingenjör Peter Granstam, utnämnd R&K, som Provinsialmästare (PM) för Östgöta Provinsialloge från och med den 5 april 2014 till och med den 4 april 2020. 

Från Ordens kansli (2014-02-26)

Stora Landslogen
Magistralråd
Förordnanden

Professor Göran Karlsson, R&K, OA, som ledamot från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 januari 2018.
Diplomingenjör Tom Waselius, R&K, KM SCF, förlängt förordnande som ledamot från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 december 2016.

3. Fördelningen (GPL)
Entledigande

Köpman Leif Wadell, R&K, som provinsialmästare i Göta Provinsialloge från och med den 13 mars 2015.
Förordnande
Projektledare Carl-Magnus Arthursson, IX, GPL, som ordförande (O) för Brödraföreningen Lidköpings Frimurarebröder i Lidköping från och med den 25 mars 2014 till och med den 24 mars 2020.

4. Fördelningen (ÖPL)
Nya lokaler
Har godkännts för S:t Johanneslogen Den Mellersta Pelaren och Kapitelbrödraföreningen Viktor Rydberg med adress Norra Strandgatan 40 i Jönköping. Däremot är lokalerna för S:t Andreaslogen Magnus Ladulås ej färdiga för godkännande.

Från Ordens kansli (2014-02-18)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Herr Jan-Olof Frykman, X Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen S:t Eskil i Eskilstuna från och med den 1 mars 2014 till och med den 28 februari 2020.

Från Ordens kansli (2014-02-04)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Verkställande direktör Per-Gunnar Däumichen, X Svea, som ordförande (O) för Brödraföreningen Saltsjön i Saltsjöbaden från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 januari 2020.

6. Fördelningen (SCF)
Entledingade 

Bankdirektör Erkki Tourmaa, X SCF, som ordförande mästare för S:t Johanneslogen Tyrgils i Borgå, Finland från och med den 27 februari 2015.

Från Ordens kansli (2014-01-28)

Svenska Frimurare Ordens Stormästare och Högste Styresman har utnämnt följande bröder att från den 22 mars 2014 vara

Riddare och kommendör med Röda korset

Överstelöjtnant Herman Håkansson, X SPL, OM Carl Johan AAÖBB SPL.
Bankdirektör Peter Westrup, X Svea, tjf PM Svea L SFBS.
Laboratorieingenjör Peter Granstam, X ÖPL, OM S:t Jacob.
Bankdirektör Michael Boström, X Svea, OM S:t Erik ÖSkM DD och
Agronom Olof Sköld, X ÖPL, O VR S LD.

samt utnämt följande bröder att från den 22 mars 2014 vara

Innehavare av Ordens Hederstecken

Avdelningsdirektör Ulf Åsén, X Svea, PBF ÖAÖB.
Överstelöjtnant Jan Lindman, X VPL, f FK VPL och
Generalmajor, Friherre Göran De Geer, X ÖPL, ADPM ÖPL.

Angående utnämning av Riddare av Kungliga Carl XIII:s Orden

Hans Majestät Konung Carl XVI Gustaf har den 28 januari 2014 utnämnt
teologie doktor Kjell Hognesius, R&K, OB och
överstelöjtnant Anders Grafström, R&K, f SS
till nya Riddare av Kungliga Carl den XIII:s Orden.
 

Från Ordens kansli (2014-01-21)

Barmhärtighetsdirektorium
Förordnanden

Direktör Lars-Olof Olvhag, X Svea, som ledamot från och med den 15 januari 2014 till och med den 14 januari 2020.
Rektor Bo-Yngve Arvidsson, X VPL, som ledamot från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 januari 2020.

Stora Landslogen
Förordnande

Övertandläkare Måns Jungner, VIII Svea, som extra ceremonimästare från och med den 16 januari 2014 till och med den 31 december 2014.

7. Fördelningen (MNPL) 
Entledigande
Fil dr Jan Perselli, X MNPL, som ordförande mästare för S:t Johanneslogen Moria i Härnösand från och med den 1 februari 2014.

Från Ordens Kansli (2014-01-14)

1. Första Fördelningen ( Svea)
Förordnande

Verkställande direktör Peter Roos, VIII Svea, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen la Lumière i Stockholm från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 januari 2020.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnande

Enhetschef Anders Rapp, IX ÖPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Orion i Oskarshamn från och med den 22 februari 2014 till och med den 21 februari 2020.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnanden

Rektor Bo-Yngve Arvidsson, X VPL, förlängt förordnande som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen Eugen i Örebro från och med den 1 mars 2014 till och med den 31 juli 2014.
Regionchef Peter Rasmuson, X VPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Andreaslogen Eugen i Örebro från och med den 1 augusti 2014 till och med den 31 juli 2020.

7.  Fördelningen (MNPL)
Förordnande

Vägbyggnadsingenjör Christian Wasell, VIII MNPL, som ordförande mästare (OM) för S:t Johanneslogen Moria i Härnösand från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 januari 2020.

Från Ordens Kansli (2013-12-10)

Barmhärdighetsdirektorium
Förordnande

Redovisningskonsult Mårten Sandberg, X Svea, förlängt förordnande som ledamot från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2015.

Logedirektorium
Förordnande

Datalog Ulf Magnusson, X VPL, som ledamot från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

Planeringsdirektorium
Förordnanden

Bankdirektör Per Odgren, X Svea, förlängt förordnande som vice ordförande från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2014.
Civilingenjör Per Arosenius, X Svea, som ledamot från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2016.

Utbildningsdirektorium
Ordens arkiv och bibliotek
Förordnanden

Informationschef Per Magnus Bonthron, X Svea, förlängt förordnande som förste arkivarie från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2017.
Redaktör Kjell Lekeby, X Svea, förlängt förordnande som andre arkivarie från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2014.
Musikdirektör Erik Wadman, X Svea, förlängt förordnande som andre arkivarie från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Fil.mag. Robert Carleson, IX Svea, som andre arkivarie från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Överstelöjtnant Christer Göthe, IX Svea, herr Lars-Erik Olsson, IX Svea samt projektledare Tommy Westlund, IX Svea, förlängt förordnande som tredje arkivarie från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Bokförläggare Mikael Gejel, VIII Svea, konsult Karl-Gunnar Hultland, X ÖNPL och marknadsekonom Ingvar Fröberg, X GPL, som tredje arkivarie från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

Stora Landslogen
Förordnaden

Säkerhetschef Marcus Qvennerstedt, X Svea, som andre ceremonimästare från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2016.
Jur.kand. Nils-Erik Larsson, VIII Svea, som tredje ceremonimästare från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2014.

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Komminister Jerry Högberg, X Svea, som ordförande mästare för S:t Andreaslogen S:t Eskil i Eskilstuna från och med den 1 februari 2014.

3. Fördelningen (GPL)
Entledigande 

Riksspelman Lars-Olof Ejstes, X GPL, som ordförande för Brödraföreningen Lidköpings Frimurarebröder i Lidköping från och med den 25 mars 2014.

5. Fördelningen (VPL)
Entledigande

Byggnadsingenjör Lars Rosell, X VPL, som ordförande för Brödraföreningen S:t Tomas i Filipstad från och med den 31 december 2013.

 

Från Ordens Kansli (2013-12-05)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnanden

Professor Edvard Nordlander, X VPL, som ordförande mästare (OM) i S:t Andreaslogen Gevalia i Gävle från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Ingenjör Börje Monsen, X Svea, som ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen Södermanland i Eskilstuna från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnande

Ingenjör Åke Suneson, X ÖPL, som ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen S:t Jacob i Linköping från och med den 1 februari 2014 till och med den 31 januari 2020.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnanden

Kyrkokamrer Lars Lundblad, X VPL, som ordförande (O) i Brödraföreningen S:t Tomas i Filipstad från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Civilingenjör Gunnar Gillman, X VPL, som ordförande (O) i Brödraföreningen Bergslagsbröderna i Lindesberg från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

6. Fördelningen (SCF)
Förordnande

Ekonomiemagister Anders Stenbock, IX SCF, som ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen S:t Augustin i Helsingfors, Finland från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Förordnande

Docent Per Hörnsten, X ÖNPL, som ordförande mästare (OM) i S:t Andreaslogen Västerbotten i Umeå från och med den 30 december 2013 till och med den 29 december 2018.
 

 

Från Ordens Kansli (2013-11-27)

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Brandskyddskonsulent Magnus Jacobson, VIII Svea, som ordförande i Brödraföreningen Saltsjön i Saltsjöbaden från och med den 1 december 2013.

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Överläkare Per Werner, X SPL, som andre deputerad provinsialmästare i Skånska Provinsiallogen från och med den 31 mars 2014.
Förordnanden
Överläkare Per Werner, X SPL, som förste deputerad provinsialmästare i Skånska Provinsiallogen från och med den 1 april 2014 till och med den 31 mars 2019.
Adjunkt Rolf Prag, X SPL, som andre deputerad provinsialmästare i Skånska Provinsiallogen från och med den 1 april 2014 till och med den 31 mars 2019.
Sales engineer Kjartan Magnusson, IX SPL, som ordförande (O) i Brödraföreningen Kronan i Landskrona från och med den 19 mars 2014 till och med den 18 mars 2019.

4. Fördelningen (ÖPL)
Ny lokal

Brödraföreningen Concordia i Eksjö har flyttat till nya lokaler för att framgent hålla sin sammankomster på Kaserngatan 36, 575 35 Eksjö.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande

Ekonom Bertil Bergljung, IX VPL, som ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen Engelbrecht i Örebro från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
 

 

Från Ordens Kansli (2013-11-21)

Utbildningsdirektorium
Förordnande

Ingenjör Karl-Gösta Nilsson, X SPL, som sekreterare i Utbildningsdirektorium från och med den 1 januari 2014 til och med den 31 december 2016.

Forskningslogen Carl Friedrich Eckleff
Entledigande

Konsult Hans Andréason, X SPL PBF, som arbetande ledamot från och med den 30 november 2013.
Förordnanden
Fil.dr Marcus Willén, IX VPLoch docent Henrik Bodgan, VIII GPL, som arbetande ledamöter  från och med den 30 november 2013 och till vidare.

Från Ordens Kansli (2013-11-19)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande
Överste Rutger Simonsson, VIII MStL, som ordförande i Brödraföreningen Olaus Petri i Strängnäs från och med den 7 december 2013 till och med den 6 december 2016.

2. Fördelningen (SPL) 
Förordnande

Socionom Urban Fasth, X SPL, förlängt förordnande som ordförande i Ystads Brödraförening i Ystad från och med den 1 mars 2014 till och med den 28 februari 2015.

 

Från Ordens Kansli (2013-10-23)

Informationsdirektorium
Förordnanden

Redaktör Anders Carlsson, X GPL, förlängt förordnande från och med den 1 augusti 2013 till och med den 31 december 2016.
Art director John Fahlnaes, IX GPL, förlängt förordnande från och med den 1 oktober 2013 till och med den 31 december 2017.
Herr Patric Meyer, X Svea, förlängt förordnande som sekreterare från den 1 augusti 2013 till och med den 31 december 2016.
Teologie doktor Bengt Klemets, X SCF, som ledamot från och med den 1 november 2013 till och med den 31 oktober 2019.
 

Från Ordens Kansli (2013-10-15)

Logedirektorium
Förordnande
Pol. mag. Bengt Nordlund, X GPL, som ledamot från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

Utbildningsdirektorium
Ordens Museum
Förordnande

Filosofie kandidaten Roger de Robelin, IX Svea, som museiföreståndare från och med den 1 november 2013 till och med den 31 oktober 2019.

Visitator a latere
Förordnande

Läraren Claes-Göran Strömberg, X ÖPL, som visitationssekreterare från och med den 1 januari 2014 till och med den 22 mars 2019.

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Civilingenjören Christan Storck, IX Svea, som Ordförande mästare i S:t Johanneslogen
la Lumière från den 31 januari 2014.
 

Från Ordens Kansli (2013-10-10)

Svenska Frimurare Orden

Bildande av Frimurarklubben Provincia
Ordens Stormästare har godkänt bildandet av Frimurarklubben Provencia i enlighet med bestämmelserna i OAL Kap 12 från och med den 1 januari 2014 med säte i Stockholm.

Entledigande i Orden
Specialläraren Bengt J Larsson, R&K, som Ordens banerförare (OB) den 31 december 2013.

Förordnanden i Orden

Specialläraren Bengt J Larsson, R&K, som Ordens instruktionsmästare (OI) tillika ordförande i Utbildningsdirektorium från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2015.
Teologie doktorn Kjell Hognesius, R&K, som Ordens banerförare (OB) tillika vice ordförande i Logedirektorium från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Filosofie kandidaten Thomas Böös, R&K, som Ordens uppsyningsmästare (OU) från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

Utbildningsdirektorium
Ordens nämnd för arkiv, bibliotek och museum
Förordnande

Personalchefen Jan Grenerfors, X ÖPL, som ledamot från och med den 15 september 2013 till och med den 31 december 2016.
 

Stora Landslogen
Entlediganden
Överstelöjtnanten Eberth Gustafson, R&K, som Förste storbevakande broder (FSBB) den 31 oktober 2013.
Civilekonomen Magnus Åkerman, R&K, som Andre storbevakande broder (ASBB) den 31 december 2013.
Teologie doktorn Kjell Hognesius; R&K, som Storintroduktör (SI) den 31 december 2013. 
Ingenjören Leif Lindqvist, R&K, som Storväktare (SV) den 31 oktober 2013.

Förordnanden
Civilekonomen Magnus Åkerman, R&K, som Storhospitalier (SH) tillika vice ordförande i Barmhärtighetsdirektorium från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.
Direktören Kjell Pettersson, R&K, som Förste storbevakande broder (FSBB) från och med den 1 november 2013 till och med den 31 december 2018.
Överstelöjtnanten Eberth Gustafson, R&K, som Storväktare (SV) från och med den 1 november 2013 till och med den 31 december 2017.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Polismästaren Stig Sandin, X Svea, som Ordförande mästare (OM) i Mälardalens Stewardsloge i Eskilstuna från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnanden

Överläkaren VDM Thomas Henningson, IX SPL, som Ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen Kärnan i Helsingborg från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2017.

Verksamhetschefen Ulf Bergström, VIII SPL, som Ordförande (O) i Brödraföreningen Ängelholms Frimurareförening i Ängelholm från och med den 30 november 2013 till och med den 29 november 2019.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnanden

Verkställande direktören Anders B Johansson, X ÖPL, som Ordförande mästare(OM) i S:t Johanneslogen Den Mellersta Pelaren i Jönköping från och med den 10 april 2014 till och med den 9 april 2019.

Laboratorieingenjören Peter Granstam, X ÖPL, förlängt förordnande som Ordförande mästare (OM) i S:t Johanneslogen S:t Jacob i Linköping från och med den 30 januari 2014 till och med den 1 februari 2014.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande

Bergsingenjören Håkan Roos, X VPL, som Förste deputerad provinsialmästare (FDPM)
i Värmländska Provinsiallogeni Karlstad från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2016.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Entledigande

Adjunkten Tommy Strand, X ÖNPL, som Ordförande mästare i S:t Andreaslogen Västerbotten i Umeå från den 18 juni 2013.

 

Från Ordens Kansli (2013-08-27)

Information
Lördagen den 14 september 2013 förrättas invigningen av logen Telge nr 169 tillhörande Storlogen för F.&A.M. i Finland (Storlogen för Fria och Antagna Murare i Finland).

Logen kommer att bedriva sin verksamhet på Igelsta gård i Södertälje (Östertälje).
Till invigningen har särskilda personliga inbjudningar sänts ut p g a det begränsade antalet platser.

Då logen, vilken arbetar i graderna I-III, tillhör en utländsk storloge kan endast svenska frimurare med lägst grad III framdeles besöka logemötena i Telge (Se OSK cirk 3/09 angående utländska relationer.)

 

Från Ordens Kansli (2013-08-20)

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Ingenjören Björn Åhlander, X SPL, som Ordförande i Brödraföreningen Kronan i Landskrona från och med den 18 mars 2014.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Civilingenjören Johan Lejon, X ÖPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Orion i Oskarshamn från och med den 1 juli 2013.
 

Från Ordens Kansli (2013-08-15)

Stora Landslogen
Förordnande

Majoren Ronny Schultz, R&K, som Storsekreterare från och med den 1 september 2013 till och med den 31 augusti 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Ändring av verksamhet

Eslövs Frimurareförening i Eslöv arbetar från och med 2014 och tillsvidare i Johannesgraderna.

 

Från Ordens Kansli (2013-08-13)

Barmhärtighetsdirektorium
Förordnande

Direktören Arne Svenson, X GPL, som ledamot från och med 1 september 2013 till och med den 31 augusti 2019.

Ordens Kansli
Enledigande

Majoren Ronny Schultz, R&K, som avdelningschef Inrikes ärenden den 31 augusti 2013.

Förordnande
Försäljningschefen Hans Webert, X Svea, som avdelningschef Inrikes ärenden från och med den 1 september 2013 till och med den 31 augusti 2015.

 

Från Ordens Kansli (2013-06-24)

Drätseldirektorium
Förordnande

Greven Carl Bernadotte af Wisborg, VI GS, som ledamot från och med den 1 mars 2013 till och med den 31 december 2018. (Dispens Sjunde kap. 3 § OAL).

 

Från Ordens Kansli (2013-06-13)

Ny S:t Andreasloge
Ordens Stormästare har beslut godkänna inrättandet av en ny S:t Andreasloge nämligen S:t Andreaslogen De Två Nycklar, inledningsvis i Stockholm och senare med säte i Södertälje,
med förkortning D2N och logenummer 1042. Logen lyder under provinsialmästaren i Svea Provinsialloge och invigning sker söndagen den 15 september 2013.

Planeringsdirektorium
Förordnande

Verkställande direktören Gabriel Anderbjörk, VIII Svea, som ledamot från och med den 1 maj 2013 till och med den 31 december 2016.

Stiftelsen Frimurare Ordens Stamhusfond
Förordnande

Direktören Carl-Gustaf Piehl, R&K, som ordförande från och med den 1 januari 2013 till och med 31 december 2014.

Ingenjören Håkan Håstlund, X Svea, bankdirektören Bengt Gewalli, X Svea, bankdirektören Michael Boström, X Svea och marknadsekonomen Pierre Dunbar, X Svea som ledamöter från och med den 1 januari 2013 till och med den 31 december 2014.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Bankdirektören Peter Westrup, X Svea, som deputerad provinsialmästare och tjänsteförrättande provinsialmästare och ansvarig för första fördelningen från och med den 15 juni 2013 till och med den 20 mars 2014.

Företagaren Michael MacLaine, VIII Svea, som Ordförande Mästare i S:t Andreaslogen De Två Nycklar inledningsvis i Stockholm och senare i Södertälje från och med den 15 september 2013 till och med den 14 september 2019.

5. Fördelningen (VPL)
Entledigande

Direktören Åke Paulsson, X VPL, som Ordförande i Brödraföreningen S:t Mikael i Mora från den 25 september 2013.

 

Från Ordens Kansli (2013-06-12)

Stora Landslogens Åminnelsehögtid den 9 september 2013

Måndagen den 9 september 2013 genomför Stora Landslogen sin Åminnelsehögtid. 
Logen genomförs i första graden, varför alla bröder välkomnas till denna högtid.

Plats: Stamhuset i Stockholm.
Tid: Logen börjar kl 1830. Platserna intagna kl 1820.
Klädsel: Frack med svart väst, prästdräkt alternativt mörk kostym.
Anmälan: Anmälan till måltid görs senast måndagen den 26 augusti.
Måltidskostnad: 325 kr.

Anmälan görs endast genom att måltidskostnaden, 325 kr, insätts på Stora Landslogens PlusGiro-konto: 51 66 25-1 tillsammans med uppgift om namn och grad.
Senaste anmälningsdag är måndagen den 26 augusti.

Inbetalning från utlandet: Betalning skall ske i SEK, IBAN: SE74 9500 0099 6042 0516 6251, BIC/SWIFT: NDEASESS.

Storceremonimästaren nås via e-post på scm@frimurarorden.se.

Stockholm den 12 juni 2013
På Stormästarens uppdrag

Ingmar Börjesson
OSK

Anders Grafström
SS

 

Från Ordens Kansli (2013-06-04)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande
Aviatören Bo Johnsson, X Svea, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Västmanland i Västerås från och med den 1 januari 2014 till och med den 31 december 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande
Tulltjänstemannen Bertil Karlsson, VIII SPL, som Ordförande i Frimurarföreningen Ronneby Brödraförening i Ronneby från och med den 1 oktober 2013 till och med den 30 september 2019.

3. Fördelningen (GPL)
Upphörande som deputationsloge

Brödraföreningen Den Flammande Stjärnan i Uddevalla uppdrag som deputationsloge
under S:t Johanneslogen Räta Vinkeln i Vänersborg upphör från och med den 1 juli 2013.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande

Civilekonomen Lassä Bröms, VII VPL, som Ordförande i Brödraföreningen S:t Mikael i Mora från och med den 26 september 2013 till och med den 25 september 2019.

 

Från Ordens Kansli (2013-05-16)

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande
Kriminalvårdschefen Anders Hedin, X Svea, som Ordförande Mästare i S:t Andreaslogen Gevalia i Gävle från den 31 december 2013.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande

Försäljningsdirektören Mats Strömberg, X SPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Acacian-Malmöhus i Malmö från och med den 1 juli 2013 till och med den 30 juni 2019.

 

Från Ordens Kansli (2013-04-23)

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande
Primärvårdschefen Benny Ståhlberg, X SPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen S:t Christopher i Kristianstad från och med den 1 maj 2013 till och med den 30 april 2019.

3. Fördelningen (GPL)
Bildande av Frimurarklubben Bohuslän
Provinsialmästaren i Göta Provinsialloge har den 4 april 2013 godkänt bildandet av Frimurarklubben Bohuslän i Fjällbacka. Ordförande konsulten Stefan Frökärr, VIII GPL.
Två aktiviteter inplanerade under sommaren den 27/6 respektive 25/7.
 

7. Fördelningen (MNPL)
Förordnande
Distriktschefen Tommy Palm, X MNPL, som Ordförande i Brödraföreningen Unitas i Sundsvall från och med den 23 april 2013 till och med den 22 april 2019.

 

Från Ordens Kansli (2013-04-10)

Svenska Frimurare Orden
Informationsdirektorium
Förordnande
Kundtjänstchefen Patrik Andersson, VIII ÖNPL, som ledamot från och med den 1 maj 2013 till vidare, dock längst till den 30 april 2019.

Visitator a latere
Förordnande
Fraktmäklaren Torgny Söderberg, X PBF VPL, förlängt förordnande som visitations-sekreterare från årsskiftet 2013/2014 till och med den 31 december 2016.

Stiftelsen Svenska Frimurare Ordens Museifond
Förordnanden
Specialläraren Bengt J Larsson, R&K, och civilingenjören Göran Maniette, R&K, som ledamöter i styrelsen från och med den 5 maj 2013 och tills vidare, dock längst intill den 30 april 2019.

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande
Överstelöjtnanten Alf Görsjö, IX Svea, som Ordförande i Brödraföreningen Olaus Petri i Strängnäs från och med den 6 december 2013.
 

 

Från Ordens Kansli (2013-04-08)

4. Fördelningen (ÖPL)
Förordnanden
Försäljningschefen Rolf Svensson, X ÖPL, förlängt förordnande som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Helios i Reftele från och med den 22 april 2013 till och med den 12 oktober 2013.
Verktygsmakaren Per-Olof Fryelegård, VIII ÖPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Helios i Reftele från och med den 13 oktober 2013 till och med den 12 oktober 2019.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande
Direktören Rune Gustafsson, X VPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Gustaf Wasa i Falun från och med den 1 april 2013 till och med den 31 mars 2019.

 

Från Ordens Kansli (2013-03-12)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Arkitekten, verkställande direktören Pelle Björklund, X Svea, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Den Nordiska Första S:t Johannislogen från och med den 1 juli 2013 till och med den 30 juni 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Lektorn Gert Björnlund, X SPL, som Andre Deputerad Provinsialmästare i Skånska Provinsialogen från och med den 2 mars 2013.

4. Fördelningen (ÖPL)
Förlängt förordnande

Docenten Lars Bergholtz, R&K, som Provinsialmästare i Östgöta Provinsialloge från och med den 29 mars 2014 till och med den 4 april 2014.

 

Från Ordens Kansli (2013-02-21)

Svenska Frimurare Orden
Entledigande
Universitetslektorn Göran Laurelii, R&K, som Stormästarens Prokurator den 23 mars 2013.

Barmhärtighetsdirektorium
Förordnande

Professorn Göran Karlsson, X GPL, utnämnd R&K, som Ordens Administrator tillika Ordförande i Barmhärtighetsdirektorium från den 23 mars 2013 till och med den 22 mars 2019.

Utbildningsdirektorium
Förordnande
Specialläraren Bengt J Larsson, R&K, PM MNPL, som Ordens Banérförare tillika Ordförande i Utbildningsdirektorium från den 5 maj 2013 till och med den 31 december 2015.

Stiftelsen H K H Prins Bertils Frimurarefond
Entledigande
Länsöverdirektören Bo Hansson, R&K, PM Svea, som ledamot från och med den
24 mars 2013.

Stora Landslogen
Förordnanden

Specialläraren Bengt J Larsson, R&K, PM MNPL, bankdirektören Christer Persson, R&K, PM SPL från den 2 mars 2013 och köpmannen Leif Wadell, R&K, PM GPL som ledamöter i Magistralrådet till och med den 31 december 2015.

Byggnadsingenjören Bengt Bengtsson, X SPL, utnämnd R&K, som Ordens Storinkvisitor från och med den 23 mars 2013 till och med den 22 mars 2019.

1. Fördelningen (Svea)
Entledigande

Länsöverdirektören Bo Hansson, R&K, som Provinsialmästare i Svea Provinsialloge från och med den 24 mars 2013.

7. Fördelningen (MNPL)
Förordnande

Majoren Sten-Olof Eriksson, X MNPL, utnämnd R&K, som Provinsialmästare i Mellersta Norrlands Provinsialloge från och med den 4 maj till och med den 30 maj 2018.

Från Ordens Kansli (2013-02-14)

Svenska Frimurare Orden
Ny Brödraförening
Stormästaren har beslutat godkänna inrättandet av en ny brödraförening nämligen Kapitelbrödraföreningen De Sju Lampor i Gävle med förkortningen D7L och brödraföreningsnummer 1124.
Kapitelbrödraföreningen lyder under Provinsialmästaren för Svea Provinsialloge och invigning sker lördagen den 20 april 2013.

Stora Landslogen
Förordnande
som Stormästarens Uppvaktande Bröder (SUB)
Bankdirektören Ulf von Feilitzen, X Svea, som SUB X, till och med den 31 december 2013.
Poliskommissarien Anders Lindqvist, X Svea, som SUB X, från och med den 1 januari 2014.
Filosofie kandidaten Per G Olson, X Svea, som SUB X, poliskommissarien Dan Lindqwister, IX Svea som SUB IX, arbetsledaren Kimmo Jää-Aro, IX Svea som SUB IX, 
brandskyddskonsulenten Magnus Jacobson, VIII Svea, som SUB VIII och verkställande direktören Bo Ericson, VIII Svea, som SUB VIII.

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande

Filosofie doktorn Olle Hammermo, X VPL, som Ordförande i Kapitelbrödraföreningen
De Sju Lampor i Gävle från och med den 20 april 2013 till och med den 19 april 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Entledigande

Överläkaren Per Werner, X SPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen
S:t Christopher i Kristianstad från och med den 30 april 2013.

Förordnande
Överläkaren Per Werner, X SPL, som Andre Deputerad Provinsialmästare i Skånska Provinsiallogen i Kristanstad från och med den 1 maj 2013 till och med den 30 april 2019.

4. Fördelningen (ÖPL)
Entledigande

Personskaderegleraren Duncan Nordström, X ÖPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Oscar Fredrik i Norrköping från och med den 19 mars 2013.

Förordnande
Röntgenläkaren Lars Norén, VIII ÖPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Oscar Fredrik i Norrköping från och med den 19 mars 2013 till och med den 18 mars 2019.

5. Fördelningen (VPL)
Entledigande

Skattedirektören Ingemar Dahlén, X VPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Gustaf Wasa i Faun från och med den 1 mars 2013.
 

7. Fördelningen (MNPL)
Entledigande

Specialläraren Bengt J Larsson, R&K, som Provinsialmästare i Mellersta Norrlands Provinsialloge i Härnösand från och med den 4 maj 2013.
Ingenjören Eric Olofsson, X MNPL, som Ordförande i Brödraföreningen Unitas i Sundsvall från och med den 1 april 2013.

Förordnande
Ingenjören Eric Olofsson, X MNPL, som Andre Deputerad Provinsialmästare i Mellersta Norrlands Provinsialloge i Härnösand från och med den 1 april 2013 till och med den 31 mars 2019.

 

Från Ordens kansli (2013-02-05)

2. Fördelningen (SPL)
Förordnande

Lektorn Gert Björnlund, X SPL, som Förste Deputerad Provinsialmästare i Skånska Provinsiallogen från och med den 2 mars 2013 till och med den 31 mars 2014.

3. Fördelningen (GPL)
Förordnande

Pol mag Bengt Nordlund, X GPL, som Andre Deputerad Provinsialmästare i Göta Provinsialloge från och med den 8 mars 2013 till och med den 7 mars 2019.

8. Fördelningen (ÖNPL)
Förordnande

Civilekonomen Lars Sjöberg, X ÖNPL, som Ordförande Mästare i S:t Andreaslogen Jakob Ulfsson i Luleå från och med den 1 juni 2013 till och med den 31 maj 2019.

 

Från Ordens kansli (2013-01-28)

Svenska Frimurare Ordens Stormästare och Högste Styresman har utnämt följande bröder att från den 23 mars 2013 vara

Riddare och kommendör med Röda korset
Byggnadsingenjören Bengt Bengtsson, X SPL, OM Carl
Majoren Ronny Schultz, X Svea, AChI  L PD  L PD-PD-DK
Majoren Sten-Olof Eriksson, X MNPL, FDPM MNPL och
Professorn Göran Karlsson, X GPL, ADPM GPL  L BD

samt utnämt följande bröder att från den 23 mars 2013 vara

Innehavare av Ordens Hederstecken
Auktoriserade revisorn, civilekonomen Edward Waller, X Svea, f ledamot i PD och DD,
f revisorn i FrimS och Svea PL och
Informationschefen Curt Hansson, X SPL, FÖS SPL  L PD-PD-AU.
 

Angående utnämning av Riddare Carl XIII:s Orden

Hans Majestät Konung Carl XVI Gustaf har den 28 januari 2013 utnämnt
diplomingenjören Göran Andersson, R&K SMS och
säkerhetschefen Nils Magnusson, R&K, PM SPL, förordnad SMP,
till nya Riddare av Kungliga Carl den XIII:s Orden.

 

Från Ordens kansli (2013-01-26)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande
Begravningsentreprenören Roger Hansson, X Svea, som Ordförande i Brödraföreningen S:t Botvid i Nyköping från och med den 1 mars 2013 till och med den 28 februari 2019.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande
Civilingenjören Magnus Nilsson, VIII VPL, som Ordförande i Brödraföreningen Prudentia
i Arvika från och med den 15 februari 2013 till och med den 14 februari 2019.

6. Fördelningen (SCF)
Förordnande
Företagaren Björn Geelnard, IX SCF, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Ledstjärnan i Mariehamn i Finland från och med den 1 april 2013 till och med den 31 januari 2019.
 

Från Ordens kansli (2013-01-15)

1. Fördelningen (Svea)
Förordnande
Kommunikationskonsulten Arne Sandemo, X Svea, som Ordförande i Kapitelbrödra-
föreningen Vidar i Uppsala från och med den 1 februari 2013 till och med den 31 januari 2019.

2. Fördelningen (SPL)
Förordnanden
Poliskommissarien Anders Knutsson, X SPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Gustaf i Karlskrona från och med den 16 mars 2013 till och med den 15 mars 2019.
Lantmästaren Richard Weibull, IX SPL, som Ordförande Mästare i S:t Andreaslogen
Carl X Gustaf i Helsingborg från och med den 1 februari 2013 till och med den 31 januari 2019.
Rektorn Carl-Peter Lindén, X SPL, som Ordförande Mästare i S:t Johanneslogen Carl i Kalmar från och med den 6 april 2013 till och med den 5 april 2019.

5. Fördelningen (VPL)
Förordnande
Skattedirektören Ingmar Dahlén, X VPL, som Andre Deputerad Provinsialmästare i Värmländska Provinsiallogen i Karlstad från och med den 1 mars 2013 till och med den
28 februari 2019.

6. Fördelningen (SCF)
Förordnande

Kyrkoherden Anders Lindström, VIII SCF, som Ordförande Mästare i S:t Johannes-
logen Axel Gabriel Leijonhufvud i Ekenäs i Finland från och med den 5 februari 2013 till och med den 31 december 2018.